"Ejżeż ty, gruby huncwocie". Narodowe dyktando


Ejżeż ty, zażywny huncwocie przechero, czegóż to sobie winszujesz? - między innymi z takimi ortograficznymi pułapkami zmagali się w niedzielę w Katowicach uczestnicy Ogólnopolskiego Dyktanda. 14. narodową klasówkę napisało około tysiąca osób.

Inflacja w tym roku wyniesie 1,8 proc., w 2011 roku - 2,4 proc., a w 2012 - 3,5 proc. PKB wzrośnie odpowiednio o: 3,1 proc., 2,9 proc. i 3,1 proc. - prognozuje NBP. Jednocześnie ekonomiści banku centralnego przewidują, że płace brutto wzrosną w tym roku o 4,1 proc., w roku przyszłym o 3,9 proc. i rok później o 5,3 proc. Bezrobocie wszelako będzie rosło aż do połowy 2011 roku. W 12 bułgarskich miastach odnotowano w sobotę rekordowo wysokie temperatury. W Welikim Tyrnowie na północy kraju termometry pokazywały aż 23,6 stopnia Celsjusza. "Wojna rakietowa" w Grecji. Na szczęście to wprost przeciwnie część wielkanocnej tradycji prawosławnych mieszkańców wyspy Chios. Grecy co roku wystrzeliwują "pociski" domowej roboty w kierunku dwóch cerkwi w miejscowości Vronados.W działanie poszły butelki i kamienie, doszło do rękoczynów i zdemolowania autobusu. Ulice Birmingham przypominały w sobotę istne pole bitwy, w której część brali aktywiści nadzwyczajnie prawicowej Ligi Obrony Anglii i lewicowej, antyfaszystowskiej organizacji jak jeden mąż z przeciwnej strony Faszyzmowi. Zatrzymano 20 osób biorących udział w zamieszkach. W 2010 roku Ukrainie nie grozi powtórka kryzysu gazowego z Rosją - oświadczyła ukraińska prezes rady ministrów Julia Tymoszenko, będąca co więcej kandydatką na prezydenta w zaplanowanych na 17 stycznia wyborach. asystent prokuratora generalnego Szwecji Agnetha Hilding Qvarnstroem zajmie się sprawą szwedzkiego wątku kradzieży napisu "Arbeit Macht Frei" - podała agencja prasowa TT. Prokurator pomagać mają służby bezpieczeństwa SAPO.

Łódzki szpital dermatologiczny padł ofiarą absurdalnych przepisów - donosi "Gazeta Wyborcza". Zgodnie z wymogami NFZ, aby podpisywać kontrakt, placówka musi dysponować rentgen. Napiszmy coraz raz: szpital DERMATOLOGICZNY - czyli zajmujący się tym, co na zewnątrz ciała...

160 lat po śmierci Edgara Allana Poe - twórcy powieści detektywistycznej i horroru, jednego z w najwyższym stopniu wpływowych pisarzy Ameryki - miasto Baltimore w stanie Maryland (wschodnie okolica nadmorska USA) urządzi mu drugi, ale za to pierwszy moralny chowanie zmarłego - czytamy w niedzielnym internetowym dzienniku BBC. Luksusowa jawnogrzesznica i piosenkarka Ashley Dupre będzie felietonistką bulwarowego dziennika "New York Post".

Startuje bo jest wkurzony, chce żeby już nikt nie mówił, że w Polsce jest niefajne, chce też, żeby młodzi ludzie chcieli wracać do nasz z emigracji. Przedstawia swoje poglądy i zarys programu, mówi z jakiego powodu przyciąga do siebie meneli, nie potrafi odpowiedzieć na testowanie czy jest leniem, ale wciąż czuje się rock ’n rollowcem. Uważa, że Lech Kaczyński nie ma obowiązek był dostawać wypłaty za swoją nieudaną prezydenturę. nuże we wrześniu na Podlasiu przypuszczalnie pozostawać odstrzelonych 90 bobrów. Zwierzęta, których 1/3 polskiej populacji żyje na terenie województwa podlaskiego, wyrządzają znaczne szkody w gospodarstwach rybackich. dodatkowo jesienią, kolejne 25 zwierząt zostanie przesiedlonych do rezerwatów. Aż trzech piłkarzy z polskiej Ekstraklasy będzie miało szansę zadebiutować w "biało-czerwonej" koszulce reprezentacji. We środę bramkarz Franciszek Smuda uzupełnił grupa kadry na serię meczów towarzyskich o 12 "ligowców".O Kornelii Marek powiedziano i napisano nuże wszystko. Pozostaje tylko jedno pytanie. Jak długa dyskwalifikacja ją czeka? - Ta będzie na chyba - powiedział boss PKOL Piotr Nurowski. Ile lat, tego nie wiadomo. - Minimum to 2 lata. Górnej granicy nie ma, a tedy przypuszczalnie uzyskać karę dwóch, pięciu, 10, a nawet 189 lat - mówi tvn24.pl szef PKOL i podkreśla, że zawodniczka "idzie w zaparte i mataczy". Kilkanaście milionów złotych - na tak duża liczba szacowane są od razu straty po wichurach jakie w środę przeszły nad woj. pomorskim. już pewne, że społeczeństwo terenów, które najbardziej ucierpiały, będą mogły liczyć na kasa od władz. - w wyższym stopniu konkretne dane dostaniemy po południu. jeżeli barki będzie przekraczała możliwości gmin, zwrócimy się o nitka do około - mówi portalowi tvn24.pl eksponent wojewody pomorskiego. finanse znajdą się ponadto dla mieszkańców Nowakowa. "Nie wracając wybiórczo do przeszłości, intensywniej budujmy wspólną przyszłość" - napisali biskupi polscy i niemieccy we wspólnym oświadczeniu, opublikowanym we wtorek na czas o godzinie 14 w Częstochowie i Bonn. Zostało ono wydane z okazji 70. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej.

Biskup zginął w wypadku, zarzuty dla pijanego 28-latka


Zarzut jazdy samochodem po pijanemu przedstawiła prokuratura 28-latkowi, który brał porcja w wypadku, w którym w nocy z niedzieli na poniedziałek zginął pomocnik biskupa Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, arcypasterz Mieczysław Cieślar.

Wakacyjne taśmy prawdy "Radzia" i "Świra"


Kolejna odsłona głośnego procesu Radosława Majdana, Piotra Świerczewskiego i Jarosława Chwastka. Po nieomalże 2 latach od zajścia, w którym piłkarzom zarzucono pobicie policjantów, sądowi przedstawiono zapis z kamery przemysłowej. taśma ma ulżyć wyjaśnić, kto atakował. Monitoring nie zarejestrował niemniej całej policyjnej interwencji.

Od zera do mało co senatora


Demokraci z Południowej Karoliny stali się sensacją na całe Wuj Sam Zjednoczone. Na swojego reprezentanta w wyborach do Senatu wybrali nikomu nieznanego bezrobotnego ex-żołnierza Alvina Greena. Nie wygłosił żadnego przemówienia, nie ma sztabu ani jakiejkolwiek akcji promocyjnej, a pokonał wieloletniego senatora demokratów.

inwazja na Pałac. Żądają dymisji "klona Putina"


Rumuńska opozycja, nim dzisiejszą decyzją Trybunału Konstytucyjnego w sprawie obcięcia emerytur i płac o 15 procent, przypuściła napaść na Pałac Prezydencki w Bukareszcie, żądając dymisji prezydenta Trajana Basescu. Niemiecka prasa, opisując sytuację polityczną w Rumunii, pisze, że Basescu z namysłem przekształca się w "klon rosyjskiego premiera Władimira Putina, w swoistego Putinesco".

Zobacz jakie antyki sprzedajemy w naszym sklepie z antykami

Kempa: To nie na złość Platformie...


odczytanie nazwisk PO, by jak najszybciej - bez żadnych poprawek - przyjąć nową ustawę hazardową jest kpiący - stwierdziła w TVN24 posłanka PiS Beata Kempa. I wskutek tego PiS zgłosi ich ok. 10. - To nie na rankor Platformie Obywatelskiej, ale co dwie, trzy głowy, to nie jedna - podkreśliła.

Birma: mózg junty apeluje do mieszkańców wsi


dowódca birmańskiej junty gen. Than Shwe wezwał we wtorek wiejską obywatele kraju, by na przestrzeni tegorocznych wyborów parlamentarnych przeciwstawiła się siłom, które próbują zdruzgotać stabilność kraju; w ten droga określane są za pośrednictwem władze siły prodemokratyczne.

Tusk ocenił dwulecie rządu; "powstał bzdurny ranking"


- Zdaję sobie sprawę, że oceny każdego rządu na całym świecie stale zależą nie ale wręcz od sukcesów i zachowań rządu, ale od sympatii politycznych - - powiedział Donald Tusk w ciągu konferencji podsumowującej dwulecie rządu PO-PSL. - Oczekiwania przy PO i PSL były oczekiwaniami o dużej skali. Sprostanie takim ambicjom Polaków każe mi przypuszczać, ze jesteśmy oceniani wnikliwie, a taryfa ulgowa już dawno się skończyła - dodał.

Spadł śmigłowiec NATO, są ofiary


Śmigłowiec sił NATO rozbił się w pierwszy dzień tygodnia na południu Afganistanu. Zginęło czterech Australijczyków i Amerykanin. podług przedstawicieli Sojuszu, nic nie wskazuje, by dramat miała sojusz z wrogimi działaniami, niemniej talibowie twierdzą, że to oni zestrzelili śmigłowiec.

Kolumbia: przypadek autobusu, 16 zabitych


Szesnaście osób zginęło, a ponad 40 zostało rannych w niedzielę, gdy autokar zderzył się z dwoma samochodami w centralnej części Kolumbii - poinformowała policja.

PiS zapyta o "terrorystyczny" wątek ws. polskich stoczni


Posłowie PiS zamierzają wysłać do ministra skarbu 150 interpelacji w sprawie sprzedaży stoczni Gdynia i Szczecin. To jest w tej chwili widać niespotykany sposób, żeby uzyskać jakąkolwiek wiążącą odpowiedź od ministra Aleksandra Grada - argumentują.

Szukasz lokum? Jedź do Detroit!


6900 dolarów - tak duża liczba kosztował sprzedany w ostatnim czasie duży dom na przedmieściach amerykańskiego Detroit. To nie wyjątek. Okazji tego typu jest więcej. Wszystkiemu winien jest oczywiście kryzys na amerykańskim rynku nieruchomości.

Potrącił rowerzystę i uciekł


Policja szuka kierowcy, jaki po południu w Płocku potrącił rowerzystę, po czym odjechał. Do zdarzenia doszło blisko ulicy Krakówka. dziadek mężczyzna z lekkimi obrażeniami trafił do szpitala.

Prokuratura zajęła się ministrami Tymoszenko


Ukraińska prokuratura wszczęła sprawę karną przeciwko członkom w przybliżeniu b. premier Julii Tymoszenko. Zdaniem śledczych mogli oni nielegalnie zmienić przeznaczenie 2,3 mld hrywien (870 mln zł) z pieniędzy budżetowych. Chodzi o kasa uzyskane ze sprzedaży kwot emisyjnych dwutlenku węgla.

walka z nową plagą na terenach powodziowych


Na terenach dotkniętych powodzią trwa walka z komarami, które stały się prawdziwą plagą. Samorządy wynajmują firmy, które mają zająć się likwidacją owadów. Odkomarzanie prowadzone jest m.in. na Podkarpaciu, w Świętokrzyskiem i na Opolszczyźnie.

Nazistowskie krasnale podzieliły Niemców


1250 krasnali ogrodowych wyciągających ręce w geście nazistowskiego pozdrowienia ustawiono na rynku bawarskiego miasta Straubing. Wystawa budzi bez liku kontrowersji, a władze miasta dwukrotnie odmówiły sfinansowania wystawy, ale na asystent przyszli prywatni sponsorzy.

Prezydent wybierze Seremeta


Andrzej Seremet czy Edward Zalewski? Jak skrycie dowiaduje się tvn24.pl, na stanowisko prokuratora generalnego prezydent wybrał tego pierwszego. Oficjalnie swoją decyzję Lech Kaczyński ogłosi o 10.45.

Talibowie: Nowa konflikt zbrojny ataków na cudzoziemców


Afgańscy talibowie zapowiedzieli zainicjowanie od poniedziałku nowej kampanii ataków partyzanckich przeciwko cudzoziemskim żołnierzom i zagranicznej obecności w Afganistanie. między priorytetowych celów wymienili wojska USA i NATO tudzież zagranicznych doradców.

Żewłakow Pucharu nie obroni


Piłkarze Olympiakosu Pireus odpadli z Pucharu Grecji. Obrońcy fant niespodziewanie przegrali w 1/16 finału z drugoligowym zespołem Panserraikos 1:3. W ekipie z Pireusu nie wystąpił Michał Żewłakow.

konflikt o miliardy z NBP. Do Tuska bez Gilowskiej


Gorący spór o to, ile pieniędzy z NBP ma przybyć do budżetu. Z jednej strony barykady stoją członkowie RPP wybrani dzięki niższa izba parlamentu i Senat, z drugiej zwierzchnik NBP zaś członkowie Rady mianowani przez prezydenta. Po południu Rada spotkała się z premierem Tuskiem. Na spotkaniu nie pojawiła się Zyta Gilowska.

Graś: szczebel myśli o podwyżce składki zdrowotnej


wyraziciel rządu Paweł grań potwierdza, że kategoria rozważa wzrost składki zdrowotnej, zapewnił jednak, że werdykt o jej podwyższeniu od przyszłego roku jeszcze nie zapadła. Informację o docelowym poziomie składki 12 proc. naszych zarobków podała w tym tygodniu prasa.