Bułgaria jako "eksporter rewolucji"


Bułgaria, obrębek o słabych ruchach dysydenckich, w którym zmiany polityczne w końcu lat 80. ubiegłego wieku postępowały powoli, okazała się tymczasem przykładem dla sąsiedniej Rumunii. 20 lat po upadku muru berlińskiego i rozpadzie bloku komunistycznego komentatorzy przypominają o roli "eksportera rewolucji", jaką odegrała w listopadzie i grudniu 1989 r. jedenasta muza bułgarska.

Dzięki terapii genowej udało się wyleczyć dwie dzieci ze śmiertelnie groźnej choroby uwarunkowanej genetycznie - adrenoleukodystrofii - informuje serwis "EurekAlert". Tragedia pod Smoleńskiem jest jednym z przełomowym momentów w historii Polski. Jej wagę można skonfrontować do bitwy o Monte Cassino - uważa minister obrony narodowej Bogdan Klich. 95 proc. tegorocznych maturzystów zmierzy się dzisiaj z matematyką, która - po 25 latach przerwy - apiać stała się przedmiotem obowiązkowym na egzaminie dojrzałości.Ok. 50 dziennikarzy, pracowników i współpracowników poznańskiego ośrodka TVP protestowało przeciwko planom zmiany dyrektora placówki. Ich zdaniem, nowym dyrektorem miałaby zostać była brygadzista Redakcji Programów Regionalnych Agata Ławniczak. orędownik TVP zapewnia, że takich planów nie ma. Takich samochodów w ciągu roku z taśmy produkcyjnej zjeżdża na to samo 10 sztuk. Pagani Zonda S to niesłychanie wyszukany pojazd, jedno z w największym stopniu egzotycznych aut na świecie. Wypadki takich samochodów są jeszcze rzadsze - ale choć się zdarzają. W Wielkiej Brytanii padł tylko rekord wysokości wypłaconego odszkodowania. Co bynajmniej 12 osób zginęło a 17 zostało rannych na torach kolejowych w pobliżu Barcelony pod kołami pociągu dalekobieżnego - poinformowały w czwartek rano hiszpańskie media.

W dyskusję o decyzji pochowania prezydenta Lecha Kaczyńskiego na Wawelu włączył się Andrzej Wajda. Reżyser "Katynia" w korona drzewa przesłanym "Gazecie Wyborczej" przestrzega: "Decyzja ta wywołuje poważne protesty i przypadkiem spowodować najgłębsze od odzyskania niepodległości w 1989 roku podziały polskiego społeczeństwa".

Polska otrzyma z Unii Europejskiej 11 mld euro na wzmocnienie zatrudnienia i szkolenia. Z tej sumy 4,5 mld euro pochłoną koszty administracyjne - wylicza "Dziennik pismo Prawna". Sprzęt i materiały budowlane warte w sumie powyżej milion złotych wyłudził od firm z całej Polski 30-latek z Podbeskidzia. Oszusta, który prowadził swój proceder od ponad dwóch lat, zatrzymali w środę policjanci z Bielska-Białej. Wkrótce sąd ma zdecydować o jego aresztowaniu.

W Koszalinie po raz kolejny zatrzymano trzydziestoletni autobus tak skorodowany, że nie nadaje się do dalszej jazdy. przeszkoda w tym, że Zachodniopomorska inspekcja Transportu Drogowego stwierdziła to nuże kilkakrotnie, a autobus permanentnie wraca na ulice! Obejmując obowiązki prezesa Narodowego Banku Polskiego, przysięgam uroczyście, że postanowień konstytucji i innych ustaw będę ściśle stosować się oraz, że we wszystkich swoich działaniach dążyć będę do rozwoju gospodarczego ojczyzny i pomyślności obywateli - powiedział stojąc poprzednio posłami Marek Belka. I zadeklarował, że będzie bronił stabilności złotego. Od dzień dzisiejszy dzięki sześć lat będzie kierował bankiem centralnym. Po miesiącu od pierwszych doniesień o molestowaniu w Holandii z wykorzystaniem duchownych, podejrzani zostali zawieszeni w pełnieniu obowiązków. dodatkowo prace rozpoczęła specjalna komisja mająca wyłożyć bulwersującą sprawę.Ma 50 lat i 150 operacji za sobą. Pierwszą przeszła już jako dziecko. - Miałam odstające uszy, od dziecka dokuczali mi w szkole. Mama zasugerowała mi, że może je zoperujemy - wspomina. - minister Klich opowiedział się po stronie wojskowego betonu, a nie żołnierza, który służył na froncie. Jestem zdumiony - oświadczył w TVN24 gen. Sławomir Petelicki, twórca i pierwszy dowódca elitarnej jednostki GROM. Sąd rejonowy w Radzyniu Podlaskim ogłosił orzeczenie w sprawie wypadku, do którego doszło dwa lata temu w czasie kursu prawa jazdy. Samochód z kursantką i instruktorem uderzył w drugi samochód, w wyniku czego śmierć poniosły jadące w nim dwa osoby.

Grande zaproszenie do Punto warsztatu


Koncern samochodowy Fiat zaprasza do warsztatów właścicieli samochodów Grande Punto i Grande Punto Abarth. W całej Europie zaproszenie obejmuje 500 tysięcy pojazdów. okazja to mozliwość "ewentualnej wady" kolumny kierowniczej.

Bakijew zanim sąd, USA pomogą władzom


nierzeczywisty przedstawiciel Departamentu Stanu USA powiedział w środę w Biszkeku, że Waszyngton jest gotów ulżyć tymczasowemu rządowi Kirgistanu. Protesty przeciw prezydentowi Kurmanbekowi Bakijewowi zmusiły szefa państwa do opuszczenia stolicy. Tymczasowe władze Kirgistanu, atoli nie wykluczyły rozmów z byłym prezydentem, to zapowiedziały postawienie go przed sądem.

Zima przykręca Wyspom gazowy spust


Zima co chwila z większym natężeniem paraliżuje Wielką Brytanię. nie mówiąc o olbrzymich zastojów w transporcie, obrębek zmaga się z niedoborami gazu, którym Anglicy ogrzewają domy i biura. Brytyjska centralna dyspozytornia gazu po raz pierwszy od 10 lat była zmuszona amputować dostawy prawie że stu firmom.

Kalisz na prezydenta? "Nie mogę się uchylić"


Gdyby była projekt nie mogę się uchylić - tak na sprawdzanie Bogdana Rymanowskiego o ewentualne kandydowanie na urząd prezydenta odpowiedział Ryszard Kalisz z SLD. Marek Jurek z Prawicy Rzeczpospolitej potwierdził za to, że swoją kampanię będzie kontynuował.

Wiemy jak zdradzać kasę?


Co jak co, ale pieniądze potrafimy wyjawiać jak nikt. Polska wykorzystuje najwięcej pieniędzy unijnych spośród 27 państw Unii, biorąc pod uwagę wydawane kwoty - uważa członek rządu rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska. Natomiast przełożona klubu PiS, była minister rozwoju Grażyna Gęsicka przyznaje, że pod tym względem jesteśmy pierwsi, ale gorzej - jej zdaniem - z efektywnością.

pan pobił? Żona z dziećmi muszą odejść z domu


Barbarę Kusion z gminy Chełmiec trzy tygodnie temu pobił mąż. Poprosiła o pomoc urzędników, skutkiem tego kurator nakazał wyprowadzkę. Ale do lokalu socjalnego skierowano nie sprawcę, wszelako ofiarę.

Berlusconi znokautowany po wiecu w Mediolanie


premier Włoch Silvio Berlusconi został w niedzielę w Mediolanie zraniony w facjata miniaturką miejscowej katedry i odwieziono go do szpitala, gdzie pozostanie na obserwacji dzięki 24 godziny.

Muzułmańscy superbohaterowie zdobędą Zachód


Są natychmiast znani w świecie muzułmańskim, obecnie chcą podbić Wielką Brytanię. Bohaterowie komiksów "The 99" o muzułmańskich superbohaterach zamierzają trafić do wyobraźni Zachodu.

PO: jesteśmy bardziej lewicowi. dowód w tabelce


Jarosław Kaczyński zdradził, że jest "trochę lewicowy", a PO udowadnia, że Bronisław Komorowski jest bardziej. Sławomir Nowak przekonywał, że upodobania kandydata PO na in vitro, parytet i Afganistan nie różnią się od postulatów Grzegorza Napieralskiego w tych kwestiach

kierownictwo PO o strategii wyborczej i I turze wyborów


wierchuszka PO omówił w poniedziałek strategię wyborczą i ocenił wyniki I tury wyborów prezydenckich. - Nie słyszałem krytycznych głosów, nie słyszałem podobnie entuzjastycznych pochwał pracy sztabu Bronisława Komorowskiego - powiedział dziennikarzom Sławomir Nitras.

Brazylia: tragiczna śmierć minister edukacji


W katastrofie lotniczej, do której doszło w stolicy brazylijskiego stanu Amazonas, Manaus, zginęło sześć osób, w tym minister edukacji – podała agencja Itar-Tass.

zasoby siły roboczej listy piszą. Do Sejmu


Do Sejmu miesięcznie trafia mniej więcej półtora tysiąca listów od obywateli. Polacy oceniają w nich posłów, dopytują się o bieżącą pracę parlamentu, proszę o prawa ręka w indywidualnych sprawach, tak bywa mieszkaniowych lub związanych ze świadczeniami społecznymi.

Przepis NFZ może doprowadzić do tragedii


Zarządzenie prezesa NFZ nie pozwala kobiecie na klechda leku, który może uratować jej życie - donosi dziennik "Polska - The Times".

Iran godzi się na wymianę uranu


Iran jest gotowy na wymianę 1200 kg nisko wzbogaconego uranu (do 3,5 proc.) za 120 kg paliwa jądrowego wzbogaconego do 20 proc. - oświadczył prezes irańskiej Organizacji Energii Atomowej Ali Akbar Salehi.

Rick zabił dwie osoby


Sztorm egzotyczny Rick traci na sile. nieopodal to władze Meksyku ostrzegają, że nadal przypuszczalnie egzystować niebezpieczny i apelują o ostrożność. Rick wywoływać podtopienia i lawiny błotne.

Heroina pośród pomocy dla Haiti


Poszkodowanemu Haiti w większości wypadków przekazywane jest jedzenie, woda, lekarstwa. Okazuje się, że w transportach pomocy dla wyspy przewożone są też inne rzeczy. W sobotę rumuńskie władze przechwyciły 100 kilogramów heroiny ukrytej w transporcie humanitarnym.

ABW przejęła wyceny gruntów zakonu Elżbietanek


ABW ma natychmiast dokumenty związane z wyceną gruntów przekazanych dzięki Komisję Majątkową zakonowi Elżbietanek - ustalili reporterzy wywiadowca RMF FM. przedstawicielstwo przeprowadziła wczoraj akcję w siedzibach spółek należących do byłego funkcjonariusza SB, kto jak broker zakonów i parafii odzyskuje grunty zabrane kościołowi po wojnie.

Birma: Suu Kyi spotkała się z kierownictwem partii


Przywódczyni birmańskiej opozycji spotkała się dziś w Rangunie z przedstawicielami kierownictwa swojej partii Narodowej Ligii na zagadnienie Demokracji (NLD) - poinformował przedstawiciel oficjalnych władz w Birmie.

List rodzin ofiar katastrofy do polityków: uszanujcie naszą żałobę


O nieuleganie pokusie prowadzenia politycznej gry żałobą i niewykorzystywanie smoleńskiej tragedii do realizacji celów politycznych zaapelowały w liście otwartym do polityków i dziennikarzy rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej.

Prestiżowe wyróżnienie dla polskiego miasta


W ramach Światowego Tygodnia Wody zaprezentowano wczoraj w Sztokholmie ekologiczne sposoby zarządzania zasobami wodnymi w miastach, m.in. w Łodzi, Dubaju czy Sydney.